Вие правите PR на колата си или серия от продукти, произведени от вашия завод, или просто предлагате вашата стара рокля. Факт е, че бъдещето е в електронната търговия и тя няма да измести скоро нацяло кварталния магазин или МОЛ.
Вижте добри стъпки за успешна продажба:
- Опишете кратко, точно и ясно какво предлагате.
- НЕ допълвайте описанието на продукта със суперлативи, лични определения и думи, които ще „прехвалят“ обявата. Клиентите имат представа за продуктите, търсят във вашия качество и цена.
- Посочете произхода на стоката. Както при голяма част от купувачите на коли втора употреба е важно дали тя е внос от Германия или Италия например, така и за новата уредба, която предлагате е важно дали е произведена в Китай или Япония. Ако сам сте производител, акцентирайте върху това, независимо дали представлявате завод или малко бутиково handmade студио, ще утвърдите доверие сред потенциалните купувачи.
- НЕ подвеждайте разглеждащите офертата ви .
- Направете качествени и представителни снимки на продукта. Акцентирайте върху това, което Вие бихте искали да видите, ако купувате такава стока. Заснемете от различен ъгъл, поставете фокус на детайлите, които хората биха искали да видят лично, ако закупуват това от физически магазин. В случай, че продавате дреха, може да направите снимка и на етикета, детайлна снимка на плата, ръбовете.
- НЕ правете снимки, които ще отдръпнат вниманието и ще развалят впечатлението за иначе добрия продукт. Избягвайте да качвате размазани снимки, или направени на тъмно. Не е удачно за фон да използвате подобни цветове и да снимате през нощта. В онлайн пространството изобилства от подобни обяви и за да не подминат вашата, трябва да акцентирате и на качеството на снимката. Не е удачно да продавате пред клиенти от целия свят произведена в цеха ви газова горелка, която на представителните снимки е заснета на фона – работната обстановка, машини и камион, който я експортира. Ако предлагате колекция с нови калъфчета за телефони, по-удачно е да ги поставите на снимка с конкретния апарат, отколкото да ги снимате върху кашона, облепен с етикети от пощата.
- Преди да качвате снимка за платена обява, обработете я леко – подрежете в краищата излишния фон, подсилете леко цветовете, ако светлината не е била подходяща. Сложете слаб HDR, ако се налага да откроите контурите и детайлите, но внимателно за да не прекалите. Имайте в предвид, че това е продукт и не правите снимка за албум в личния си Instagram, хората няма да я купят заради ефектите.
- НЕ претрупвайте снимката с ефекти. При закупуване на предлаганата от вас стока, клиента ще очаква, отваряйки кутията да види това, което е видял на снимката. Не подсилвайте излишно цветове, не украсявайте с допълнителни филтри, за да не се предизвика разочарование впоследствие.
- Изберете подходящи ключови думи, които съответната платформа за електронна търговия ви предлага да сложите, за да могат потенциалните клиенти лесно и бързо да стигнат до вашата обява. Бъдете точни, използвайте и синоними за наименованията на вашия продукт.
- НЕ поставяйте в ключовите думи за търсене имена на продукти, с които да привлечете посетители на обявата ви, търсещи нещо съвсем друго. Нямате полза от трафик към нея, а от хора, които проявяват интерес и търсят точно вашата обява. Никой няма да е щастлив от това, че е попаднал на обявата ви за продажба на телевизор, а всъщност е търсил DVD плеър, но вие сте вкарали и това като ключова дума. Избягвайте и определения, както и суперлативи в самите думи – потребителят няма да напише в търсачката „супер телефон“ или „мега цена лаптоп“, акцентирайте в случая на марката им, годината на производство и техния цвят, характеристики.
- Профил на продавача: в зависимост от това, дали сте фирма или физическо лице, погрижете се акаунта ви да е представителен за това, което продавате и марката, която представлявате. Магазин, продаващ стоката си и онлайн, винаги трябва да е брандиран визуално по същия начин. Поставете актуални контакти, адрес, уеб-сайт. Това вдъхва доверие в клиента, че това наистина сте вие. Ако сте физическо лице, направете акаунта си приветлив за посетителите на профила си за продажби, така както бихте направили фасадата на магазина си.
- НЕ поддържайте две визии на продукта – една онлайн и друга на физически магазин. Рискувате редовните ви клиенти или потребителите от едната и другата услуга да се объркат, от кой точно магазин са закупили желания артикул. Така ще постигнете нежелан ефект.
- Подсилете обявата. При възможност, ако е и рентабилно с оглед на предлагания продукт, направете малък boost за да откроите вашата обява от конкуренцията си в началото. Когато предлагате недвижим имот чрез онлайн обява или искате бързо да продадете стария си джип, един смс, който да ви даде топ позиция в категорията на сайта е оправдан.
- НЕ взимайте прибързани решения. Обмислете, кой е най-добрия начин за подсилване на обявата и отговаря на вашето желание.
Още един съвет 🙂
Разпространете обявата в социалните мрежи. Ако сте фирма, добавете акаунта си в сайта и официалните си профили. Ако сте завод регистрирайте се в големи мрежи за доставка на стоки в чужбина.