Няколко съвета за привличане на трафик във вашият фирмен сайт, организация, институция или блог:
1. Съдържание – важен инструмент за задържане на потребители. За Google е важно колко посещения има вашият сайт и какви са действията на тези, които са влезли в него. Ако се влиза и излиза бързо търсачката оценя сайта с негативен рейтинг. Търсачките обръщат внимание и към това как точно посетителите напускат сайта ви. Продължителността на задържане на страницата е от значение. Важно да се обръща внимание на съдържанието и на линковете към него дали са актуални.
2. Бюлетин – вид задълбочаване на трафика към сайта. Бюлетините могат да бъдат ежемесечни, седмични или всекидневни, в зависимост от дейността на бизнеса или организацията. Можете да поставите допълнително поле на сайта „Абонирай се за бюлетин“. Да не забравяме поставянето на изречение за отписване от него, съгласно законодателството на България.
3. Прессъобщение – изпращайте информация до медийните канали, те са средството за достигне до обществото. Ако нямате събитие скоро – организирайте си новина. Бъдете интересни и различни от конкуренцията. Направете изследване на потребителите, на бранша, направете статистическа справка, анкета. Статията изглежда сериозно подкрепена с цифри и анализ. Така можете да генерирате трафик към вашия сайт. Пример за заглавие: „10-те най-практични съвета за поддръжка на автомобил“ -подхоща статия за реклама на фирма вносител и сервизна поддръжка.
4. Посещения – увеличаване на посещенията се постига чрез различни методи. Всеки ден бъдете активни – публикувайте новини, актуални цени, актуални събития, игри, конкурси и др. Изградете първите месеци постоянни посещения и завръщане към сайта ви. Ангажирайте потребителите по такъв начин, че те да продължават да търсят вашият сайт. Най-посещаваните сайтове са за съвети, прогнозата, светски новини, политика и др. Доказано е, че човек дава най-много за хобито си. Насочете се към този продукт или услуга, която да създава положителни емоции.
5. Партньори – разменете си линкове или банери с партньори, които да водят към вашия сайт. Може да са клиенти, организации, конкуренти с близък до вашия бизнес, институции и др. Проучете какви продукти ползват потенциалните ви клиенти и с кои са близко до вашия бизнес. Детските дрешки не могат без детски обувки. Уникалните рокли не биха били бляскави без нестандартни чанти. Благотворително събитие има нужда от спонсори.
6. Популяризиране – рейтинга на сайта и бранда е изключително важен. Задайте ключови думи и промотирайте в Google.
7. Блог – направете си блог и оставете коментарите под статията. Не случайно блог е произлязло от web log (интернет дневник). Общуването протича по свободно. Постарайте се новините да имат допирна точка с бизнеса или организацията.
8. Категории и тагове – те да включват важни думи от темата на новината. Това спомага за лесно намиране в мрежата и увеличава SEO тежестта на страницата.
9. Регистрирайте сайта си в други сайтове – презентирайте продукта или услугата. В презентацията поставете линкове към сайта.
10. Добавяне на сайта в „Любими“ –мотивирайте потребителите да добавят страницата ви в Bookmark на браузъра. Един път позициониран ли е там се смята, че Googleтаргетира сайта като популярен.
Христина Недева