Езикът на тялото пред бъдещ работодател е съществен по време на интервю за работа. Мениджърите на фирми или екипа от човешки ресурси оценяват всяка минута от разговора с вас. В рамките на от 10 до 20 минути човек може изключително бързо да прецени дали кандидатът за работа е желания служител за фирмата.
Световните психолози са достигнали до два варианта на въпроса, според които човек прави преценка за друг:
Мога ли да вярвам на този човек?
Мога ли да уважавам способностите на този човек?
Езикът на тялото изключително силно влияе на възприемането. Често невербалната комуникация създава първи впечатления дали сте откровен, позитивен или прикривате нещо. По време на интервю се мениджъра може да прецени дали прикривате нещо, дали сте самоуверен или стенителен. Запомнете за да бъде едно интервю успешно трябва да сте спокойни и уверени в своите възможности. Да знаете какво искате и как да го постигнете. Внимавайте с посланията, които отправяте в невербалната комуникация.
Ключови елементи при първо интервю за работа:
Ръкостискане – на първа среща с мениджъра следва запознаване. Уверено протегнете ръката си, ръкостискайте здраво, но не твърдо силно и не твърде вяло, умерено ръкостискане. Първия вариант причинявате болка, във втория вариант създавате чувство на неувереност.
Интонация на гласа – умерен тон. Без високи или ниски звуци. Балансирайте гласа си. Тази интонация на гласа, която е подходяща за вашия стил и за вашата увереност. Ако шептите на интервю за работа определено вие не сте техния човек. Никой не иска да работи с хора, които подценяват себе си. Високият тон също не се препоръчва при комуникация.
Място за сядане – изборът на подходящо място за сядане по време на интервю не е ваш. В момента на влизане не е подходящо да се насочите към първото свободно място. Често това се оказва мястото на интервюиращия, което не създава добро първо впечатление. Най-добре изчакайте да ви поканят да седнете в момента на влизане в залата за интервю. Ако ви предложат да си изберете място, най-подходящото е срещу интервюиращите да имате поглед към всички в залата /често те са повече от един/.
Ръцете – трудно можете да ги позиционирате така, че да не ви пречат по време на интервю. Ако ги кръстосате пред гърдите говори за отбранителна позиция. Това ще бъде сигнална лампа на интервюиращия, че не искате да споделяте определена информация с него. Най-добре поставете ръцете си в скута или на масата като можете да ги използвате като допълнение към думите ви. Избягвайте паразитни жестове като почукване по масата, потропване с химикал, драскане, потъркване на пръстите.
Краката – за жените поставени един до друг или скръстени в областта на глезена. За мъжете един до друг, без да ги протягате под масата.
Кимане с глава – прекрасен начин да създадете положително впечатление по време на интервю. Когато мениджъра говори покажете, че подкрепяте думите му с кимане на главата. Това е начин да ви харесат и означава, че вие се интересувате от фирмата и сте подходящия служител за тях.
Приспособявайте се – доказано е, че хората обичат „себеподобните“. Ако мениджъра е сдържан в невербалната комуникация, не е редно вие да бъдете емоционален в езика на жестовете. В този случай бъдете умерен в говоренето и ръкомахането. Нагласете се към бъдещия ви работодател.
Поглед – гледайте интервюращия в очите. Не се препоръчват погледи надолу по време на говорене създава усещане за ниска себеоценка. Право в очите, използвайте главата и мимики на лицето, кимайте и на кратки интервали отмествайте поглед. Когато отговаряте на въпроси и в залата има повече от един човек вие трябва да гледате не само интервюращия при отговор, но и всички присъстващи. С погледа отговорете на всички, в противен случай някой ще се почувства неуважен от вас. Често един задава въпроси, другите оглеждат внимателно кандидата. Случва се мениджъра да стои пасивно и да наблюдава кандидата за работа.
Жестове на лицето – усмихвайте се докато говорите, така създавате положителна нагласа в хората. Усмихвайте се не само с усни, но и с очи. Съпреживявайте с мениджърите и не променяйте лицето си към отрицание.
В допълнение: обърнете внимание на външния си вид – дрехите и физическото състояние. Използвайте културните реплики за поздрав и довиждате. Задавайте въпроси и бъдете искрени.
Христина Недева